Відкритий урок на тему:"А мак не просто квітка, це символ перемоги."
А мак не просто квітка, це символ перемоги.
, .
Мета:
· поглибити знання учнів про рослини - символи України: продовжити розвивати уявлення учнів про декоративно – ужиткове мистецтво, культуру людських почуттів (патріотизм, національну свідомість);
· виховувати почуття національної гордості, шанобливе ставлення до української історії та європейських цінностей; , прищеплювати естетичні смаки та творче ставлення до праці.
Обладнання: святково прибрана зала, матеріали та інструменти для виготовлення квітки маку. демонстраційні матеріали.
Хід заходу
Вступне слово вчителя.
1 уч. Моя земля! Чарівна Україна!
Ти мила серцю й дорога мені.
Ти рідна ненька, я — твоя дитина!
В мені твої традиції й пісні.
Оті, що здавна всюди прижилися,
І стали необхідні й чарівні.
Вони з моїм єством давно злилися...
Веселі часом, іноді сумні.
А я росту і хочу більше знати,
Про наш народ, його життя-буття.
Тож хочеться усе мені пізнати,
Щоб не пішло ніщо у небуття.
2 уч. Які в народу звичаї крилаті,
Який багатий наш духовний світ!
Традиції живуть у кожній хаті
І їх вивчають діти з юних літ.
Щоб українцями по світу крокувати,
Й на цій землі прожити недарма.
І щоб ніхто не зміг нам дорікати,
Що в нас коріння власного нема.
3 уч. Традицій в Україні є багато,
І я б усі їх вивчити хотів.
Бо в них життя, історія народу,
Душа дитинна, що в словах живе.
І вічне прагнення отримати свободу,
І щира пісня в небесах пливе.
Пісня: Лише у нас на Україні.
Вчитель. Значну роль у вихованні дітей відіграє залучення їх до народної національної спадщини. Вивчення національних обрядів та традицій допомагають виховувати любов до свого народу, рідного краю..Дізнаючись більше про минуле свого народу, ми усвідомлюємо, що без минулого не може бути майбутнього.
-Квіти супроводжують нас усе життя, від народження до останньої хвилини. Перший урок і останній дзвоник, перше побачення й остання зустріч, трудовий успіх і героїчний вчинок – завжди квіти, які даруємо ми і які дарують нам, мовчазні й водночас такі красномовні. Квіти – це честь, це шана -це дяка.
1 уч. Знайди годинку, поїдь у поле,
Де мак зацвів, червоний мак.
Поглянь, як радісно довкола.
Цвіте червоно, гарно як!
2 уч. І на квітки поглянь пильніше,
І напиши про них вірша.
Це ж наше рідне – найрідніше,
І українська в нім душа.
3 уч. Яка чарівність в дивних квітах.
Тендітність, ніжність пелюсток!
Вогніють рясно поміж жита
Червоні голови квіток.
Звучить мелодія.
Інсценування легенди
1.Було це давно – давно, коли ще на нашу землю нападали кочівники печеніги. В одному місті жили дуже вродливі дівчата. Хороводи водили.
пісень співали. Побачили це печеніги й вирішили захопити дівчат у полон. Підстерегли вони, коли загін воїнів залишив місто й пішов у похід, та й оточили місто з усіх боків. Зрозуміли дівчата, що їм кінець і вирішили врятуватися, утекти з міста через підземний хід, Вийшли вони у широке поле й кинулися тікати до лісу.
2. Та побачили їх вороги й оточили. І звернулася тоді найвродливіша дівчина. донька воєводи. Із проханням до матінки землі:
- Матінко – земле. Урятуй нас від неволі, від життя страшного в печенігів – нечестивців. Допоможи нам знищити їх!
3. І зглянулася земля – матінка на сльози дівчат. Тільки доторкнеться до дівчини печеніг, як вона стає квіткою – маком, червоною, як жар, і красивою. як самі дівчата.
Так і не змогли вороги захопити в полон жодної дівчини. Потомилися печеніги й вирішили перепочити. Та тільки розсідлали коней і лягли на землю, поснули непробудним сном. Це дівчата наслали на них сон – дрімоту, відплатили за себе.
4. Рано – вранці поверталися із походу воїни. І побачили вони червону, як жар, долину маків, а біля них приспаних ворогів – печенігів. Кинулися вони на печенігів і повбивали всіх. І коли пролилася остання крапля крові печенігів, кожна квітка маку ожила і стала дівчиною. У руках дівчата тримали червоні квіти маку й подарували їх воїнам – визволителям.
5. І земля – матінка залишила на згадку про цей бій квіти маку. Вони щороку виростали на цій долині й тішили око своєю красою.
6.А які стародавні повір’я вам відомі?
7. Мак – це символ безконечності й незчисленності зоряного світу. Всесвіту, і водночас сну і забуття. Мак має силу і вплив, якщо не розпилюється. Окрема макова квітка не приваблює, а від усіяного маковим цвітом лану не можна відірвати очей.
Одна макова зернина нічого не варта. Жменя маку – і куті смаку додає і булочки смачненькі. Дрібненьке та маленьке, якщо воно в єдності та в спільності велику силу має!
8. Окрім цього мак символізує красу, молодість та їхню скороминущість: макові пелюстки швидко і навіть легко обсипаються. Вінок із маків – то вираження дівочої чистоти, яка так само ранима та вразлива, як і маків цвіт.
9. Мак має магічну силу, спрямовану проти зла і проти наврочення, і як виклик дощу, і на врожай…
А зараз дівчата проведуть майстер-клас «Виготовлення квітки маку»
10. У кожного народу планети – своєрідна історія, культура, мова. Однак у людей більше спільного: любов до дітей, прекрасного. ПРАГНЕННЯ ДО МИРУ. 2014 р вперше в Києві на офіційних заходах було вжито європейську символіку пам’яті полеглих у війні – червоний мак. Ідея та графічне втілення стало результатом співпраці Українського інституту національної пам’яті та національної телекомпанії України.
11. Мак був обраний як символ пам’яті та скорботи. Він передає глибину трагедії війни, розповідає про страждання, смерть, героїзм, мільйони загиблих. Ми не хочемо повторення жахіть війни, років воєнного лихоліття – 1939 – 1945.рр.
Але в нашій історії з’явилась ще одна сумна сторінка – АТО, війна, збройний конфлікт на території Донецької та Луганської областей України, як не називай, але ця сторінка страшна і незрозуміла, брудна, кривава і жорстока.
Інсценізація (Син у військовій формі телефонує матері,на екрані відеоролик «Дай, Боже,сили нашим солдатам)
Син. Ти чуєш, мамо,постріли гармати?
Ти бачиш,мамо? В небі в’ється дим
Я у руках тримаю, маму, автомата.
Не хочу, мамо, помирати молодим.
Скажи мені, не плач, ну як там батько?
Він цим пишається, що в нього такий син?
А як сестра, чи все в неї в порядку?
Мама. Вертайся, бо у мене ти один
А як ти сам?Скажи мені синочку
Чи ти здоровий, чи живий ти там?
Син. Я тут в порядку, мамо, у гарячій точці
День пережив і трохи вже поспав.
Ну добре, все, пора іти, підйом вже
Не згадуй лихом, і чекайте там
Я повернусь, не бійся, кажу точно
Ми тут усі єдині-я не сам.
Ми ніколи навіть не могли подумати, що нас знову спіткає страшне лихо, що доведеться воювати, захищати свою незалежність, свою сім’ю від біди, що доведеться одягнути в жалобу тисячі сердець; сердець матерів, сердець молодих дружин, сердець малих дітей та простих українців, що завжди прагнули тільки волі і добра ближньому і собі.
Тому вважаю за потрібне запалити свічку пам’яті і вшанувати хвилиною мовчання полеглих на сході України.(хвилина мовчання)
У війни безжальні очі і нам дуже хочеться . щоб вона швидше закінчилась і ніхто з нас не повинен забувати події 2014 - 2015рр.
Вчитель. Квіти –одне із найпрекрасніших творінь природи. і нехай цей мак , зроблений вашими руками буде не тільки прикрасою, а й символом пам’яті та перемоги, ми віримо , що правда і перемога за нами.
Пісня « ЧЕРВОНІ МАКИ»