Як навчитися цікавій техніці скрапбукінг?
Оригінальні подарунки та цікаві сувеніри можна робити своїми руками, якщо освоїти техніку скрапбукінг. Але для початку з'ясуйте, що вона собою являє, а також придбайте все необхідне.
Що це таке?
Скрапбукінг – це вид рукодільного мистецтва, який передбачає оригінальне оформлення фотоальбомів, фотографій, листівок і сувенірних штучок. Спочатку таке творчість являла собою певний спосіб зберігання сімейної або особистої інформації або історії.
Використовувалися різні газетні вирізки, фотографії, записки, малюнки та інші дрібниці, пов'язані з тими або іншими подіями або етапами життя. Взагалі, назва складається з двох слів і перекладається як «вирізка» і «книга», тобто дослівно термін «скрапбукінг» можна перекласти як «книга з вирізок».
Сьогодні така техніка стала популярною серед представниць прекрасної статі. Її використовують для виготовлення дитячих, особистих або сімейних альбомів, рамок для фотографій та листівок, а також для оформлення якихось важливих предметів або аксесуарів, таких як пасма дитячих волосся, бирки з пологового будинку тощо.
Готові вироби можуть бути присвячені як окремим подій (весілля, якесь свято, народження дитини), так і цілим періодами, наприклад, дитячим рокам або сімейного життя.
Трохи історії
Коли з'явився і почав розвиватися скрапбукінг, точно не відомо. Але перші згадки про збирання пам'ятних дрібниць в альбоми датується 1598 роком. У ті далекі часи люди так прагнули до чогось піднесеного, що почали збирати цитати, свої власні спостереження, вірші чи уривки якихось творів і вклеювати їх у альбоми, щоб іноді поринати у спогади.
Особливо популярними такі зошити стали в Англії на початку XVIII століття. Приблизно тоді ж з'явилися і так звані книги друзів. Наприклад, у Німеччині дівчата збирали пасма волосся своїх близьких подруг, сплітали їх в хитромудрі візерунки і прикрашали квітами, стрічками, намистинами.
Але тоді скрапбукінг припускав набір якихось замальовок, записів і вирізок, не пов'язаних між собою. А сучасна техніка, навпаки, передбачає якусь визначену загальну тематику, єдину думку або спрямованість. І остаточну форму скрапбукінг прийняв лише в XIX столітті.
Тоді в Німеччині в середині 20-х років почали виходити альбоми з літографіями, гравюрами і зображеннями, і їх стали вирізати і збирати в альбомах. Крім того, важливим етапом у формуванні такої техніки стало винайдення фотографії.
Як почати?
Як навчитися робити оригінальні аксесуари, як освоїти скрапбукінг? Для цього можна відвідати майстер-клас, вивчити декілька покрокових інструкцій або ознайомитися з навчальними відео. Насправді почати просто, ніяких особливих навичок не потрібно, потрібно лише запастися терпінням і, звичайно, всім необхідним.
І пам'ятайте, що від якості інструментів і матеріалів будуть залежати комфорт та швидкість вашого навчання, а також характеристики і зовнішній вигляд готових виробів.
Отже, що потрібно для освоєння техніки? Список основних інструментів і пристосувань:
- Папір. Використовується спеціальна, стійка до вигоряння. Щільність може бути різною, все залежить від призначення. Так, для основи використовується цупкий папір, для виготовлення деталей – більш тонка. А можна придбати готовий альбом.
- Лінійка необхідна для вимірювань.
- Канцелярський ніж. Їм зручно вирізати.
- Ножиці. Вам буде потрібно кілька видів: звичайні, а також різні фігурні.
- Діркопробивач застосовується як для зшивання аркушів, так і для створення фігурних перфорацій (але потрібно спеціалізований інструмент або ж насадки).
- Клеючі матеріали: клей ПВА для скріплення паперових деталей, універсальний клей для приклеювання різних елементів, клеючі подушечки, двосторонній скотч і так далі.
- Різноманітні друкарські інструменти: ручки, олівці (акварельні, олійні та інші), маркери з різними ефектами і так далі.
- Кріпильні елементи для альбомів.
- Штампи або трафарети для створення об'ємних малюнків.
- Для декору можуть використовуватися найрізноманітніші елементи, в тому числі і підручні, здавалося б, непотрібні: гудзики, стрічки, бантики, відрізки тканин, фотографії, шнурки, намистини, стрази, мережива, наклейки, вирізки з журналів, газет і книг і так далі.
Стилістичні напрями
На даний момент існують наступні стилі скрапбукінгу: - Вінтажний стиль (або ложностаринный). Цьому напрямку властиве використання старовинних картинок, зображень або фотографій, а також якихось історичних аксесуарів і предметів, таких як листівки, прикраси, поштові марки, герби та емблеми. Кольори повинні відповідати конкретного періоду, з якого всі елементи виробу запозичені.
- Ерітаж (це слово перекладається як «спадщина»). Такий спосіб зазвичай використовується для оформлення старих сімейних або особистих фотографій. Особливістю є застосування особливої кольорової гами, характерною для періоду, до якого фото ставляться.
- «Шеббі шик» або «потертий шик». Характерною особливістю є застосування штучно постарених деталей. Може здатися, що вони довгий час кимось використовувалися і злегка потерлися від активної експлуатації і часу. Досягається це з допомогою різних потертостей, якоїсь в'ялості, а також ніби вигорілих на сонці приглушених пастельних тонів.
- Американський стиль вважається класичним і відрізняється великою кількістю декоративних елементів. Але в той же час акцент робиться саме на фото, а прикраси лише доповнюють основну думку і не виділяються на загальному тлі.
- Європейський стиль характеризується стриманістю і строгістю. Основними елементами, як правило, є фотографії, які вирізаються у вигляді якихось фігур або за певних контурів (обов'язково чітким). Зазвичай на одній сторінці є кілька фото (більше трьох), а ось декоративних деталей має бути небагато.
- Clean and Simple («чисто і просто»). Основні характеристики такого напрямку: переважання прямокутних або квадратних елементів, прості форми і чіткі лінії, мінімальна кількість декоративних елементів, один шрифт, якась графічність, один фон (зазвичай світлий). Виріб може виглядати як зібраний пазл, в якому немає нічого зайвого.
- Вільний стиль. Зазвичай в якості фону використовується світлий колір, а на ньому розставляються яскраві акценти. Вітаються сміливі поєднання, різні цікаві шрифти і рукописні фрази, оригінальні художні композиції.
- Mixed media – це змішання різних напрямків. Але комбінуючи стилі, важливо не перевантажити виріб і не зробити його занадто складним або смаку. Крім того, всі суміщаються елементи повинні мати щось спільне, щоб композиція не здавалася розрізненою.
Основні техніки
Існує декілька технік скрапбукінгу:
- Дистрессинг – це техніка, яка дозволяє зістарювати елементи. Варіацій застосування є кілька: кракелюр, створення потертостей або подряпин, рвані краї, тонування, використання так званих дистрессовых чорнил (після висихання вони виглядають так, ніби нерівномірно стерлися або вигоріли).
- Штампінг передбачає використання штампів, аплікаторів і чорнила для створення самих різних елементів.
- Ембоссінг (видавлювання опуклих малюнків). Така техніка має два різновиди: вологий ембоссінг (елементи створюються за допомогою нагрівання і подальшого плавлення спеціалізованої пудри) і тиснення (передбачається видавлювання малюнків через трафарети на основу, наприклад, фольгу, метал або папір).
Що можна змайструвати?
Використовуючи техніку плетіння, можна виготовити масу оригінальних виробів, наприклад, різні листівки на всі випадки життя, рамки для фотографій, красиві скриньки для зберігання дрібниць, рамки для якихось важливих аксесуарів, пам'ятний весільний, забавний дитячий, приголомшливий сімейний або яскравий новорічний альбом та багато-багато іншого.
Рекомендації
Корисні поради для початківців:
- Спочатку освойте прості вироби, а потім переходите до складних.
- Черпати натхнення і шукати ідеї можна на фото річних виробів.
- Запасіться терпінням.
- Пам'ятайте, що техніка досить витратна.
- Вдалих починань!